Nu ska användarna av det sociala nätverket Facebook få hjälpa till att utforma regler och produkter.
Demokrati ska styra Facebook

Mest läst i kategorin
På det sättet hoppas Facebook slippa proteststormar som den som nyligen mötte försöket att ge företaget kontroll över information och bilder som lagts ut, även efter det att kunderna har avslutat sin Facebook-profil.
Facebooks grundare Mark Zuckerberg förklarade i en telekonferens på torsdagen att nya riktlinjer ska diskuteras på nätverket och att omröstningar ska ordnas i kontroversiella frågor.
I de nya riktlinjer som föreslås står det klart att användarna har slutlig kontroll över den information de lagt ut, och kan ta bort den från Facebook om de lämnar nätverket.
Simon Davies, chef för Privacy International, en organisation som granskar hur integriteten värnas på nätet, beskriver Facebooks nya demokratiska policy som ”ett djärvt steg”.
– Inget annat företag har tagit ett så djärvt steg mot öppenhet och demokratisering. Djävulen kommer att ligga i detaljerna, men som helhet så applåderar vi dessa positiva steg, sade han.






