Realtid

Dell återkallar 4 miljoner batterier

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 aug. 2006Publicerad: 15 aug. 2006

<pufftextlänk>Världens största datortillverkare Dell uppgav på måndagen att 4,1 miljoner batterier till bärbara datorer återkallas eftersom de kan överhettas och ta eld.</pufftextlänk> Det är det mest omfattande återkallandet av en produkt i företagets 22-åriga historia.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Dell skyller det frivilliga återkallandet, som utfärdats tillsammans med USA:s federala myndighet för produktsäkerhet, på litiumbatterierna som tillverkats av Sony och som Dell uppger i sällsynta fall kan utveckla rök och fatta eld.

Batterierna används av andra datortillverkare. Apple uppger att man undersöker saken medan Hewlett-Packard säger att deras datorer inte omfattas av återkallandet.

Ingen person har kommit till skada till följd av Dell-batterierna, uppger företaget.

En talesman för Dell sade att en bärbar Dell-dator fattat eld i Osaka i Japan nyligen. Händelsen fotograferades och bilderna spreds över internet. Den senaste tiden har företaget fått flera rapporter om bränder i datorer.

Återkallandet gäller 18 procent av Dells 22 miljoner datorer som sålts mellan april 2004 och juli 2006. 2,7 miljoner av datorerna har sålts i USA.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS