09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Decemberhandeln väntas slå rekord

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 dec. 2006Publicerad: 15 dec. 2006

Årets decemberhandel väntas slå alla rekord - trots Konjunkturinstitutets senaste mätning som tyder på en ökad pessimism bland hushållen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tre fjärdedelar av paneldeltagarna i Svensk Handels handelsbarometer tror inte att hushållens ökade pessimism kommer att påverka inköpen i jul.

Handlarna är dock något mindre optimistiska om de kommande tre månadernas försäljning jämfört med tidigare mätningar. 60 procent av handlarpanelen tror att försäljningen i den egna butiken kommer att öka under det nya årets inledande månader – en nedgång från novembermätningen då 70 procentenheter trodde på en ökad försäljning.

Barometern visar också att färre handlare planerar att nyanställa efter nyår. Detta på grund av en förväntad framtida avmattning i handeln.

Andelen handlare som tror att försäljningen i den egna butiken kommer att öka mer än i de flesta butiker minskar också.

Handelsbarometern baseras på en panel av 150 butiksägare/butikschefer inom detaljhandeln och ger en inblick i hur branschens företag tror att omsättning och sysselsättning kommer att utvecklas de kommande tre månaderna.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS