Mergermarkets topprankar Vinge och Citi i Sverige.
De är bäst på M&A


Vinge har korats till årets svenska M&A-byrå, medan Citi utsett till bästa M&A-rådgivare av analysföretaget Mergermarkets, enligt ett pressmeddelande.
Under året har Vinge medverkat i flest transaktioner och till det sammanlagt högsta värdet av alla advokatbyråer.
– Det är ett kvitto på att vi har marknadens bästa M&A- och kapitalmarknadsjurister och förmånen att få medverka i de viktigaste uppdragen, säger Maria-Pia Hope, vd för Vinge, i en kommentar.
Vinge har hittills i år anlitats i 48 M&A-affärer till ett sammanlagt värde av 132 miljarder kronor samt vid 8 av totalt 18 börsintroduktioner på Stockholmsbörsen.
Vinge medverkade bland annat i den största M&A-transaktionen i Sverige sedan 2006, när Fortum sålde Fortum Distribution till ett konsortium.
Andra uppdrag under året är Lantmännen Unibakes köp av Vaasan Group, Orklas köp av Cederroth och EQT Infrastructure Funds försäljning av Swedegas. Vinge har även biträtt vid börsnoteringarna av Dustin, Tobii, Nordax, Hoist, Capio, Pandox, Bravida samt Dometic.
Citi är Sveriges bästa M&A-rådgivare 2015 enligt juryn.
Citi uppmärksammades särskilt för sina mandat i några av de största och mest komplexa transaktionerna i Sverige och i Norden.
– Det här är en milstolpe för Citi i Sverige! Mergermarkets utmärkelse är resultatet av en mångårig satsning och ett starkt team som strategiskt och långsiktigt har jobbat med våra kunder. Som ett resultat av många års investeringar i regionen är vi nu ledande inom nordiska företagsaffärer! Vi är glada över förtroendet från våra kunder och en eloge till vårt team som gjort detta möjligt, säger Eirik Winter, Citis chef för investment banking i Norden, i en kommentar.
Priset som Årets M&A-byrå bland affärsjurister i Sverige delades ut på tisdagskvällen Mergermarkets European M&A Awards i London.
Utmärkelsen baseras både på antalet genomförda transaktioner och på värdet av affärerna. Hänsyn tas även till den strategiska, komplexa och innovativa nivån på transaktionerna samt till börsnoteringar som involverar private equity-sektorn.
I juryn har det ingått experter inom M&A, samt representanter från Financial Times och Mergermarket.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.