06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Danske plockar equity-team från SEB

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 maj 2014Publicerad: 08 maj 2014

Jakob Burell blir global head of equity finance.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Realtid.se kan berätta att Danske Bank rekryterar fyra medarbetare från SEB:s equity finance-desk på ett bräde. Teamet leds av chefen Jakob Burell som får motsvarande roll på Danske med titeln global head of equity finance.

Övriga som lämnar SEB för Danske är Andy Allen, Ariel Mannelid Okret och Stevce Mojanovski.

Uppgifterna bekräftas av Danske Bank som också meddelar att teamet formellt tillträder i september.

Burell & co kommer vara baserade i Stockholm men har ett koncernövergripande ansvar inom equity finance. Klienterna är institutioner och hedgefonder som exempelvis behöver service som aktielån och blankning.

Det är ett seniort team som nu lämnar SEB. Andy Allen har arbetat på SEB sedan slutet på 90-talet och Jakob Burell samt Stevce Mojanovski sedan 2000. Mest junior är Ariel Mannelid Okret som började på SEB 2008, enligt Linkedin.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS