Misslyckad egen expansion i Norden gör att danskarna suktar efter Carnegies verksamheter som nu tagits över av svenska staten.
Danske Bank trolig köpare av "rest-Carnegie"


Så går resonemang på marknaden som Realtid.se tagit del av.
Det lär bli en ”strategisk” köpare, det vill säga någon stor aktör i finansbranschen som kan samordna sin verksamhet med Carnegies.
Utförsäljningen av Carnegies verksamhet väntas bli en väldigt ”strukturerad” process, med möjligheter för intresserade köpare att göra fullständiga granskningar av Carnegie – så kallad ”due diligence”.
Före Carnegie-kraschen ryktades Carnegie snart bli uppköpt, men inget bud kom.
Problemet var att budgivare endast fick tillgång till publik information, nämligen Carnegies egna kvartalsrapporter.
Nu väntas det i stället bli en riktig, strukturerad process där man får skriva på sekretessavtal mot att få tillgång till all information om Carnegie och varje verksamhet däri.
Det väntas gynna strategiska köpare.
Danske Bank är en naturlig sådan köpare. Danske är starka i Danmark, men svaga i Sverige, ganska svaga i Norge och finns inte i Finland.
Och Danske är en ganska stor bank som till och med har större balansomslutning än SEB.
Danske har försökt etablera sig i Sverige, men har inte lyckats ”komma in”.





