23 okt.
2026

Realtid

Danska Basisbank lämnar tillbaka banklicens

Basisbank
Realtid.se

Danska onlinebanken Basisbank avvecklar insättningsverksamheten och överlämnar sin banklicens till den danska finansinspektionen.

Flera faktorer har haft betydelse bland annat att det enligt Basisbank har blivit mer kapitalintensivt att vara bank och att ny lagstiftning och riktlinjer gör det svårare att tjäna pengar på företagets utlåningsdel, det skriver danska Finans.dk som hänvisar till ett pressmeddelande.

Basisbank erbjuder för närvarande enkla onlineinsättningsprodukter till cirka 15 000 privatkunder, och har en total insättning på 3 miljarder DKK i banken. Insättningskunderna måste nu hitta en ny bank inom de närmaste 18 månaderna, enligt pressmeddelandet.

De 95 000 utlåningskunderna påverkas inte av Basisbanks beslut att överlämna banklicensen.

Basisbank bildades redan i början av 2000 och då var planen att nätbanken skulle locka kunder med bättre villkor än i de traditionella bankerna. Kunderna kom, men när de väl hade placerat sina pengar i banken var lusten att låna liten. Banken fick därmed ett inlåningsöverskott.

Realtid.se
Realtid.se

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026