17 apr.
2026

Realtid

Dålig vecka på Wall Street

administrator

administrator

Det blev en skakig vecka på Wall Street förra veckan där börserna föll kraftigt. Totalt för veckan gick Dow Jones industriindex ner 4,2 procent. Nasdaqs kompositindex tappade hela 5,9 procent.

Investerarnas minskande intresse för riskinvesteringar fick många aktier att dyka ännu djupare under fredagens handel.

Wall Street valde i stället att satsa på relativt säkra obligationer.

Listan över faktorer som oroade och påverkade handeln negativt kan göras lång. Att den japanska valutan, yen, stärktes är en. En annan är fortsatt stark oro över att alltfler låntagare med liten säkerhet och höga räntor har svårt att betala av sina bolån. Centralbanken riktade på fredagen en uppmaning till låneinstituten att vara mer restriktiva med den typen av lån och att bättre utvärdera låntagarnas förmåga att betala tillbaka.

Finansiären Warren Buffetts varning om USA:s allt högre skuldsättning var ett annat orosmoln.

I linje med veckans oroliga handel och dystra siffror gick Dow Jones industriindex under fredagen ner 1,0 procent till 12.114,1. Nasdaqs kompositindex sjönk med 1,5 procent till 2.368,0.

Elektroniktillverkaren Apple och halvledarbolaget Qualcomm var två av de företag som drog ner Nasdaq. Bolagens aktier föll med 1,0 respektive 2,0 procent.

Bankjätten Citigroup var ett av flera företag som drog ner Dow Jones. Aktien sjönk med 2,2 procent.

TT

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

mårder
Börs & finans

Günther Mårder begärs häktad – misstänkt för insiderbrott

16 apr. 2026