Sedan många år har Stefan Dahlbo toppbefattningar inom Hagströmer/Qviberg-sfären med investmentbolaget Öresund i centrum. Men nu har han börjat sälja ut aktier i Öresund. Här är hans förklaring.
Dahlbo säljer Öresund

Dahlbo var själv tills nyligen vd i Öresund i flera år, men fick rycka in som vd i aktiemäklarfirman HQ som drabbades av tradingförluster på över 1 miljard kronor.
– Nu toppar vi laget , sa Mats Qviberg till Dagens Industri i samband med det, trots att Dahlbo själv sedan tidigare satt i styrelsen för HQ:s dotterbolag där tradingförlusterna inträffade.
Öresund är huvudägare i HQ och Dahlbo har flera gånger i Realtid.se uttalat sig positivt om HQ:s framtid trots tradingförlusterna.
Ändå har det på sistone framkommit att Dahlbo säljer ut från sitt privata innehav av Öresund-aktier.
Så här kommentarar han det:
Hur många aktier har du kvar nu i Öresund?
– Jag har kvar 80.000 Öresund-aktier plus några till via ett bolag.
Med en aktiekurs i Öresund kring 115 kronor i skrivande stund, är Dahlbos kvarvarande innehav därmed värt kring 9-10 miljoner kronor.
Hur många Öresund-aktier är det som du har sålt på sistone?
– Jag har sålt 20.000 under de senaste veckorna.
Vad är orsaken till det?
– Jag har behövt frigöra pengar.
Varför?
– En massa olika skäl.
– Bland annat har ju HQ begärt kapitaltillskott från sina aktieägare, och jag har ju en del aktier i HQ.
Kommer du att sälja ut fler Öresund-aktier eller är det avklarat nu?
– Jag har inga planer i dagsläget att sälja fler.
Har din tro på Öresund-aktien minskat?
– Jag tror mycket på Öresund.
– Den metodik som vi inom Öresund har arbetat med under de senaste tio åren och som präglar Öresunds investeringar, tror jag även i framtiden kommer att ge en bra avkastning.
Har din utförsäljning av Öresund-aktier att göra med att du nu bytt från att vara Öresund-vd till att du nu är HQ-vd?
– Nej.
Qviberg är vice styrelseordförande i Öresund och näst största aktieägare i Öresund.
Han var styrelseordförande i HQ när tradingförlusterna inträffade.
Allra största aktieägare i Öresund är Sven Hagströmer som även är styrelseordförande i Öresund.





