16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Realtid.se
Uppdaterad: 26 juli 2010Publicerad: 26 juli 2010

Aktuell med Melankoliska rum – om ångest och leda. Får sommarprata.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026

Karin Johannison, professor i idé- och lärdomshistoria, sommarpratar för andra gången. Hon gjorde sitt första Sommarprogram 1999.

Hon forskar om medicinhistoria i Uppsala och började sin bana med en avhandling om magnetisörer på 1800-talet. Har skrivit en rad böcker om kroppens och känslornas historia, nu senast Melankoliska rum – om ångest, leda och sårbarhet i förfluten tid och nutid.

– Jag kommer att tala om tårar och gråt och sömnlösa nätter och om hur historien och tiden förändrar vårt känslospråk. Också musiken kommer att innehålla mycket tårar.

Johannison är med i Statens medicinetiska råd och sedan 2004 medicine hedersdoktor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS