<pufftextlänk>Åldersfixeringen har gjort att arbetslösa över 55 år har svårt att få jobb. Detta har lett till att flera personer undviker att nämna sin ålder i deras CV när de söker arbete, enligt flera rekryterare.</pufftextlänk> Teknikintensiva företag anses mest åldersfixerade.
CV-fusket: seniorer mörkar


Mest läst i kategorin

Optimismen bland Sveriges företag har börjat blomstra. Enligt Arbetsmarknadsstyrelsens senaste prognos bedöms försäljningen av varor och tjänster öka i samtliga län och i nästan samtliga branscher. Nu talar företagen dessutom om att de ska börja rekrytera rejält och det är de yngre som är vinnarna.
Enligt Hans Tydén statistiker på Arbetsmarknadsstyrelsen, AMS, finns det en grupp som fortfarande har det tufft, nämligen personer över 55 år.
– När efterfrågan på arbetskraft ökar så är det de som är yngre som får jobben. Samtidigt fortsätter arbetslösheten vara hög bland de äldre. Om en äldre person hamnar utanför arbetsmarknaden blir han eller hon inte bara arbetslösa längre. Det finns också risk att de faller bort helt från marknaden, säger Hans Tydén.
Av dem som är över 55 år är i dag runt 64.000 personer arbetslösa eller i åtgärder. Dessutom finns ett mörkertal, bland annat har personer som egentligen velat fortsätta arbeta fått avtalspension eller hamnat under andra poster för åtgärder som arbetshandikappade.
– Det finns flera anledningar till att äldre personer har svårt att få jobb. Tyvärr finns det en tro att personer över femtiofem år inte tänker lika snabbt eller lär sig lika snabbt som yngre personer, men det är helt individuellt, säger Jan Nilsson ombudsman på Civilingenjörsförbundet.
Samtidigt påpekar Jan Nilsson att en person över 55 år ofta kostar mer än någon som är yngre eftersom lön och pension baseras på ålder.
Även personer som arbetar på rekryteringsföretag har märkt av trenden.
– En del företag som vänder sig till oss säger att de inte planerar att anställa en person som är över en viss ålder. Anledningen till detta är flera, bland annat att de vill föryngra sin verksamhet. Men det finns också en generell uppfattning att äldre inte tänker lika snabbt som yngre personer. Åldersfixeringen gör att en del personer väljer att utelämna uppgifter kring ålder i sina ansökningshandlingar, säger Bo Bengtsson seniorkonsult på rekryteringsföretaget Compass.
Catharina Mannerfelt, konsult på chefsrekryteringsföretaget Alumni håller med.
– Det händer att personer undviker att skriva hur gamla de är och de vill inte heller nämna det när vi gör intervjuer per telefon. Tyvärr tror jag att vi har en större åldersnoja här än i många andra länder, säger hon.
Ett annat sätt att försöka mörka sin ålder är att också utesluta delar av sina tidigare anställningar i deras CV. Samtliga rekryteringsföretag menar att den största åldersfixeringen verkar finnas bland teknikintensiva företag.
Men det är inte helt mörkt för dem som är över 55 år. Jämför man med statistik från flera år tillbaka så finns fler personer mellan 60 till 65 år på arbetsmarknaden i dag. Enligt Hans Tydén beror detta på att personer över 55 års ålder i större grad är akademiker. Förr då många jobb var fysisk påfrestande tvingades flera att sluta mycket tidigare.
Även Trygghetsrådet, som ägs av Svenskt Näringsliv och PTK och som hjälper uppsagda tjänstemän till nytt arbete, kan äntligen visa positiva siffror i sin statistik. Under 2005 lyckades 88 procent av dem som tagit hjälp av Trygghetsrådet har fått jobb eller börjat studera av dessa var 23 procent 55 år eller äldre.
– Det här är första gången som vi ser så positiva siffror, säger Ann-Sofi Sjöberg, informationschef på Trygghetsrådet.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





