Amerikanska investmentbanken CSFB bildar Kinas första utländska private equity joint venture tillsammans med en kinesisk partner. I detta fall är det finansmannen Mark Qiu.
CSFB först i Kina


Mest läst i kategorin

Mark Qiu, som är en före detta investment banker på Salomon Smith Barney och som dessutom arbetat som CFO för Kinas tredje största oljebolag, CNOOC, är CSFB:s partner. Private equity-fonden får namnet China Renaissance Capital.
Tanken är att CSFB ska tillföra kunskap inom finans och private equity samtidigt som Mr Qiu och hans team har med sig operativa färdigheter.
– Kina behöver generera en kritisk massa av globalt konkurrenskraftiga privata företag för att bibehålla dess ekonomiska tillväxt och nå nästa nivå på utvecklingen, säger Mark Qiu, till Financial Times.
Avtalet följer av ett ökande intresse från private equity-grupper i Asien. China Renaissance Capital kommer fokusera på att köpa minoritetsandelar i lovande företag och sedan hjälpa dem att förbättra sin operativa verksamhet, enligt Mark Qiu.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








