19 apr.
2026

Realtid

Credit Suisse: tv-tittandet väck inom fem år

Realtid.se

Tv riskerar att gå samma öde till mötes som fast telefoni.

Det skriver Credit Suisse i en analys som Ad Age har tagit del av, enligt Affärsvärlden. Förklaringen är att unga människor inte är villiga att betala för kabel-tv.

Av de 1,8 miljoner nybildade hushåll som har kommit till i år har endast 16,9 procent betal-tv-abonnemang. Credit Suisse räknar också med 200.000 färre tv-abonnemang i USA under nästa år.

Enligt Credit Suisse kan händelseförloppet liknas vid utvecklingen för fast telefoni. Så gott som samtliga amerikanska hushåll hade en fast telefon år 2004, men idag är det endast en tredjedel som har det:

”De växer upp i en kultur som baseras på internet där mantran som ’Varför ska jag betala för tv?’, ’Betal-tv är en blåsning’ och ’Det där kan jag hitta gratis på webben’ växer sig starkare.”, skriver Credit Suisse-analytikern Stefan Anninger i sin analys.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin