30 sep.
2026

Realtid

Countrywides ex-vd bedrägerianklagad

administrator

administrator

Amerikanska finansinspektionen SEC anklagar Countrywide Financials förre vd, Angelo Mozilo, för bedrägeri och insiderhandel.

Han är den högst uppsatte chefsfiguren som riskerar åtal med koppling till den amerikanska subprimelånekrisen 2007.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Finans och Försäkring som skickas ut varje måndag.

Bank of America räddade Countrywide, USA:s tidigare största bolåneinstitut, vid övertagandet för 2,5 miljarder dollar.

Enligt SEC har Mozilo avsiktligt misslett investerare om kreditriskerna företaget tog. Finansmyndigheten anser att han gjort en vinst på närmare 140 miljoner dollar, drygt en miljard kronor, när han sålt sina Countrywide-aktier ”baserad på icke-offentlig information”.

Mozilo förnekar anklagelserna.

Ytterligare två chefer anklagas för bedrägeri, rapporterar BBC. De tidigare cheferna David Sambol och Eric Sieracki ”missledde marknaden genom att falskeligen försäkra investerare att Countrywide var ett bolåneinstitut av hög kvalitet som undvek de överdrifter som konkurrenterna ägnade sig åt”, enligt SEC.

Subprimelånekrisen startade i USA med utlåning till låntagare med sämre kreditvärdighet, så kallade subprimelån. Bolånen paketerades om i tekniskt komplicerade värdepapper av banker och såldes till investerare runt om i världen. De ompaketerade lånen framstod som lågrisk-investeringar.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026