03 nov.
2026

Realtid

Corem köper i Göteborg

Realtid.se

Rutger Arnhults fastighetsbolag förvärvar Orrekulla Kubiklager för cirka 140 miljoner kronor. Säljare är Skanska.

Affären görs som ett bolagsförvärv till ett underliggande fastighetsvärde op cirka 140 miljoner kronor. Säljare är Skanska. Corem tillträder Orrekulla Kubiklager den 30 juni.

Fastighetens totalyta uppgår till 13.000 kvadratmeter. Merparten utgörs av lager. Det totala hyresvärdet ligger på cirka 10 miljoner kronor per år.

Orrekulla Kubiklager är belägen intill E6 strax söder om Angeredsbron. Fastigheten är i dag uthyrd till Tamro AB, Frode Laursen AB och Onemed Sverige AB.

– Vi har kontinuerligt utökat vårt förvaltningsbestånd i Backa och med förvärvet av Orrekulla Kubiklager får vi en toppmodern anläggning som samtidigt ger en naturlig förlängning norrut i närområdet. Konceptet Kubiklager som Skanska tagit fram passar oss väl och ger flexibilitet i vårt erbjudande till befintliga och nya kunder, i ett av Sveriges bästa logistikområden, säger Corems vd Eva Landén, i en kommentar. 
 

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026