Också Anna Maria Corazza Bildt (M) tar tillbaka sin underskrift. Alf Svensson (KD) är nu ensam svensk i Europaparlamentet bakom förslaget att Google ska spara sökningar i jakten på barnpornografi.
Corazza Bildt backar om sparade sökningar

EU skulle kunna tvinga Google och andra sökmototrer att spara uppgifter om vem som sökt efter vad på internet för att hjälpa myndigheterna att bekämpa barnpornografi på internet och gripa misstänkta.
Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.
Det här skulle bli möjligt genom att utöka datalagringsdirektivet i EU vid en genomgång senare i år. Förslaget heter Written Declaration 29 och kallas Smile 29.
I Europaparlamentet skrev Anna Maria Corazza Bildt (M), Alf Svensson (KD), Marit Paulsen (FP) och Cecilia Wikström (FP) under förslaget.
Marit Paulsen och Cecilia Wikström har tagit tillbaka sina underskrifter.
Klockan 16:41 på tisdagen meddelade också Anna Maria Corazza Bildt att hon drar tillbaka sin underskrift.
”Alltför många har tyvärr tolkat det som om att det handlar om kränkning av den personliga integriteten”, skriver hon på Facebook.
”Det är tvärtemot min avsikt. För mig handlar det om utsatta barns integritet. Jag vill se till att barnpornografin motarbetas.”
”För att undvika fortsatta missförstånd har jag dragit tillbaka min signatur för denna deklaration, men tänker fortsätta motarbeta pedofili och sexuella övergrepp mot barn och hoppas få ett brett stöd med konstruktiva lösningar.”
Alf Svensson hälsar genom sin pressekreterare att han står fast vid sin underskrift.
– Det här är en sådan kolossal kränkning av barnen. Då får man ta ett steg tillbaka och inte vara rädd för att ens personliga intressen kan avslöjas, sa han tidigare till nyhetssajten Europaportalen.
Hur många sökningar handlar det om en vanlig dag? Vilka är det som drivit på starkast? Vad var det som fick alla utom Alf Svensson att ändra sig? Är samma metoder bra verktyg mot andra samhällsproblem som terrorism, grov organiserad brottslighet eller brott mot upphovsrätten? Vad står på spel utöver den personliga integriteten?
Realtid.se har frågat Alf Svensson och Anna Maria Corazza Bildt som ber att få återkomma. Andra Europaparlamentariker har svaren klara.
– Jag tycker det är uppseendeväckande att man skriver under texter som man tydligen inte tagit till sig konsekvensen av, säger Eva-Britt Svensson (V) till Realtid.se.
– Konsekvensen av det här förslaget är att det är fritt att i två år kolla vad man sökt i sin dator. Det är en övervakning som är oacceptabel.
– Att övervaka människor utan att det finns en brottsmisstanke kan aldrig vara ett demokratiskt samhälles uppgift.
– Går en sådan här resoultion igenom är det faktiskt parlamentets syn på frågan.





