Ökad omsättning för helåret.
Consensus vänder till vinst

Mest läst i kategorin

Consensus Asset Management redovisar i stort sett oförändrad omsättning för det fjärde kvartalet men vände sista raden till vinst. För helåret ökade omsättningen rejält och förlusten förbyttes till vinst.
Omsättningen i det fjärde kvartalet uppgår till 8 miljoner kronor (8,1) och resultatet efter skatt ligger på 0,4 miljoner (-0,8).
För helåret uppgår omsättningen till 35 miljoner kronor (16,6) och resultatet efter skatt till 3,8 miljoner (-4,0).
I rapporten skriver Consensus att det går att skönja en viss tvekan bland möjliga kunder i spåren av den svaga börsutvecklingen.
"Corporate finance har under året fortsatt fokuseringen mot M&A-transaktioner, CA-uppdrag, börslistningar och medelstora kapitalanskaffningar. Vad gäller förfrågningar om traditionella kapitalanskaffningar och börslistningar märks en viss tvekan i marknaden då oron på börsen är en viktig faktor", skriver bolaget.
Styrelsen lämnar ingen prognos för verksamhetsåret 2016. Någon utdelning föreslås inte utgå för 2015.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







