Realtid

Claes Hemberg polisanmäld

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 juli 2012Publicerad: 12 juli 2012

Sparekonomen la gift i katternas matskålar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Förvaltarens toppaktier när plånböckerna äntligen fylls

14 nov. 2025

Avanza:s sparekonom Claes Hemberg har erkänt att han avsiktligen lagt råttgift i ett antal kattskålar. Skålarna har ställts vid hans tomt av Bitte Lindqvist, en djurvän som har förbarmat sig över ett antal hemlösa katter, vars förra ägare tidigare bodde i Hembergs hus.

– Det här bygger på ett missförstånd. Jag har verkligen ingenting emot katter. Men jag medger att jag blandat ut deras mat med råttgift, berättar Hemberg för Expressen.

Hemberg förklarar att syftet var att bli av med råttorna som drogs till kattmaten omkring hans hus.

Hemberg har nu blivit polisanmäld. Anmälan gjordes av Bitte Lindqvist, som såg vad Hemberg gjorde och konfronterade honom. Lindqvist är en stor djurvän, och är aktiv i en organisation vid namn ”Förvildade katten Öresund”. Hon har sett till att hemlösa katter i området blivit omhändertagna ordentligt.

Kommissarie Johan Sundqvist vid polisen i södra Skåne avvaktar med att starta en förundersökning, tills man säkert vet om råttgiftet har hanterats brottsligt, skriver Expressen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS