Långivare har erbjudit sig att skriva av 35 procent av fordringarna på krisdrabbade Chrysler.
Chrysler-lån kan bli aktier

I utbyte vill man ha en tredjedel av aktierna. Tjänstemän i USA:s regering sågar förslaget.
En grupp långivare är beredda att skriva av 35 procent av skulder på sammanlagt 7 miljarder dollar till den krisdrabbade amerikanska biltillverkaren Chrysler, enligt källor med insyn i förhandlingar med fordringsägarna.
Förslaget ska ha överlämnats till USA:s finansdepartement tidigare i veckan.
Men det sågas av tjänstemän inom Obamas regering. De beskriver förslaget som en lösning som skulle ge orättvisa effekter för anställda och andra intressenter som nu pressas till eftergifter för att rädda företaget undan kollaps.
President Barack Obamas särskilda arbetsgrupp för bilkrisen har i ett separat förslag krävt att långivare skriver av 6 miljarder dollar i skulder, vilket skulle innebära en nedskrivning av fordringarna på 85 procent.
Chrysler har räddats undan kollaps av federala lån på totalt 4 miljarder sedan årsskiftet och kan få ytterligare 500 miljoner dollar före utgången av april om omstruktureringsplanerna går i lås.





