Två seniora projektledare och en analytiker stärker Catellas team i Sverige.
Catella rekryterar tre till fastighetsrådgivningen
Mest läst i kategorin
Britt-Marie Nyman och Rasmus Groth börjar som seniora projektledare på Catellas fastighetsrådgivning i Stockholm. Dessutom har Julia Baehrendtz anställts som analytiker i Stockholm.
– Britt-Marie och Rasmus har gedigen erfarenhet av både fastighetsbranschen och kapitalmarknaden och de blir en viktig del av vårt svenska team, säger Johan Ericsson, chef för den svenska fastighetsrådgivningen i en kommentar.
Britt-Marie Nyman tillträder den 1 oktober. Hon var tidigare finans- och IR-chef respektive vice vd på Klövern och dessförinnan hade hon motsvarande tjänst på Tornet. Britt-Marie har även varit ekonomijournalist på bland annat Veckans Affärer.
Rasmus Groth blir senior projektledare på Catella och tillträder den 3 november. Rasmus kommer senast från Scandinavian Property Group i Stockholm, där han arbetade som projektledare.
Julia Baehrendtz började sin tjänst som analytiker på Catella den 1 september. Julia kommer till Stockholmskontoret från London, där hon arbetat på bland annat Strutt & Parker och avslutat sin kandidatexamen inom fastighetsfinansiering på Cass Business School i London.
Catella meddelade i slutet av augusti att Anders Nordvall, dåvarande chef för den svenska fastighetsrådgivningen, samt ytterligare fyra personer på avdelningen valt att lämna Catella.
Catellas fastighetsrådgivning omfattar tre tjänsteområden, Försäljning och förvärv, Finansiering samt Analys och värdering. Verksamheten är etablerad i elva europeiska länder och omfattar drygt 200 anställda, varav 40 i Sverige.






