30 sep.
2026

Realtid

Castellum investerar en halv miljard

Sara Johansson

Projekt och förvärv står på agendan när Castellum investerar 500 miljoner kronor.

Castellum investerar en halv miljard i projekt och förvärv, enligt ett pressmeddelande.

Castellum har via det helägda dotterbolaget Briggen påbörjat en om- och tillbyggnation av en fastighet i Jägersro, Malmö. Investeringen beräknas uppgå till drygt 100 miljoner kronor och vara färdigställd sista kvartalet 2013.

Brostaden har förvärvat fyra fastigheter i Stockholm i direkt anslutning till befintligt bestånd. Investeringen uppgår till 154 miljoner kronor. Tillträdet har skett.

Brostaden har även förvärvat en i princip fullt uthyrd kontorsfastighet i Huddinge, Stockholm, med direkt anslutning till E4/E20. Investeringen uppgick till 56 miljoner kronor och tillträde har skett.

Vidare har Brostaden påbörjat en nybyggnation i Smista Allé av ett parkeringsdäck i 5 plan. P-däcket ligger i anslutning till byggnader som tidigare uppförts av Brostaden. Investeringen beräknas uppgå till 71 miljoner kronor och vara färdigställd andra kvartalet 2013.

I Torsvik, Jönköping, har Corallen förvärvat en uthyrd lagerfastighet. Investeringen uppgick till 45 miljoner kronor och tillträde har skett.

Vidare har Corallen påbörjat en nybyggnation i Ljungarum, Jönköping, av lager- och industriytor. Investeringen beräknas uppgå till 39 miljoner kronor och vara färdigställd första kvartalet 2013.

I Kärra, Göteborg, har Eklandia påbörjat en tillbyggnation industrilokaler. Investeringen beräknas uppgå till 29 miljoner kronor och vara färdigställd första kvartalet 2013.

Samtliga fastigheter är i princip fullt uthyrda.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026