09 apr.
2026

Realtid

Carnegie snor 40 pers från HQ

administrator

administrator

Personalen stärker upp Carnegies verksamheter inom private banking och strukturerade produkter.

Det skriver Carnegie i ett pressmeddelande.

Klicka här för att gratis få Realtid.se.s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Här är hela pressmeddelandet:

”Carnegie storsatsar på private banking och strukturerade placeringsprodukter

Carnegie kan idag meddela att verksamheterna inom Private Banking och Strukturerade Placeringsprodukter i Sverige har förstärkts med ett 40-tal medarbetare från HQ Bank. Med rekryteringarna stärks Carnegies position som den ledande oberoende aktören inom private banking och strukturerade placeringsprodukter.

HQ Banks nuvarande chef för Private Banking, Mikael Pauli, kommer tillsammans med Carnegies sverigechef för Private Banking, Johan Mörner, att ansvara för Carnegies svenska private banking-verksamhet.

HQ Banks nuvarande chef för extern distribution, Fredrik Brunlid, kommer tillsammans med Carnegies chef för enheten Structured Finance, Jan Enberg, att ansvara för Carnegies verksamhet inom strukturerade placeringsprodukter. Samtidigt bildar denna verksamhet ett separat affärsområde.

– Vi är mycket glada över att så många duktiga personer från HQ har sökt sig till oss. Vi har nu alla möjligheter att fortsätta utveckla vårt erbjudande till våra nya och gamla kunder och därigenom växa inom både private banking och strukturerade placeringsprodukter. Jag är övertygad om att det finns ett stort behov av en stark, oberoende aktör på marknaden, säger Frans Lindelöw, vd och koncernchef i Carnegie.”

Sten Dybeck äger knappt 5 procent av HQ och tillhör dem som har förlorat mest på HQ-aktiens kursras i veckan.

Realtid.se intervjuade honom i måndags och ställde då följande fråga sedan Carnegies köp av HQ i helgen stoppats av Finansinspektionen.

Kan inte hela HQ:s verksamhet och personal ändå övergå till Carnegie på något sätt så att allt hamnar under Carnegies paraply?

– Det kan jag inte bedöma, sa Dybeck.

– Det finns säkert komplikationer med en sådan lösning.

Realtid.se har sökt HQ:s informationschef Erik Amcoff för kommentarer om HQ är med på personalflytten till Carnegie eller om det sker mot HQ:s vilja.

På HQ:s pressjour-telefon svarar en talesperson i luren.

– Vi har ingen kommentar till det här, säger han.

Realtid.se får tag på Carnegies informationschef Andreas Koch.

Ska man tolka det som ni indikerar i ert pressmeddelande att det var HQ-personalen som kontaktade Carnegie?

– Ja, många började ringa oss igår, och sedan har vi haft samtal med dem.

– Först idag har vi skrivit kontrakt.

Ni känner inte att ni bryter mot någon hederskodex i branschen nu att man inte bör ta över stora mängder anställda av en konkurrent på en gång?

– Jag tror att man ska komma ihåg att Carnegie i helgen önskade hitta en lösning för att ta över hela HQ inklusive alla HQ-medarbetare.

– Nu kom vi inte i mål med den processen, men vi tror att det här ändå är en bra lösning för många medarbetare.

Det är väl inte bra för HQ:s aktieägare och likvidatorn som nu försöker sälja HQ:s verksamhet för så mycket som möjligt?

– Det är frågor som du får ta med likvidatorn.

– Vi kommenterar inte den processen.

– Vi konstaterar bara att vi har varit väldigt intresserade av att hitta en helhetslösning.

Hela Carnegie har cirka 600 anställda vilket nu alltså utökas med 40 personer till totalt 640 anställda.

Av de 40 HQ-medarbetare som nu börjar på Carnegie bedöms det vara något fler än hälften som jobbar med private banking.

– Det vi ”köper” nu är medarbetare; ingen infrastruktur eller enskilda varumärken från HQ.

– Vi anställer individer.

– Sedan får vi se hur de kan hjälpa oss i vår verksamhet och utveckla den.

Hur är det i finansbranschen; betalas det ”övergångssummor” till särskilt eftertraktade medarbetare?

– Jag går inte in på individuella kontrakt.

– Vi har hittat en lösning som är bra för alla parter.

Är det bara nyckelmedarbetare ni tar över eller ingår det även administrativ personal?

– Den absolut största delen av den personal vi tar över är på ”affärssidan”.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin