"Bolagen kompletterar varandra väldigt bra", säger Anders Williamsson, ordförande i Allenex.
CareDx budar på Allenex

Mest läst i kategorin

Amerikanska CareDx, ett bolag inom molekylär diagnostik, har lagt ett bud på Allenex.
– CareDX är ett bolag med stark organisation i USA, men som inte har någon närvaro i Europa. De jobbar, liksom vi, inom transplantationsområdet, men med produkter som används före en transplantation, medan våra produkter används efteråt. Så bolagen kompletterar varandra väldigt bra, säger Anders Williamsson, styrelseordförande i Allenex, till Realtid.se.
Aktieägarna i Allenex – exklusiva Midroc Invest, Fast Partner och Xenella Holding som tillsammans äger 78 procent av aktierna i bolaget – erbjuds att att överlåta samtliga akter i utbyte mot ett vederlag om 2,50 kronor per aktie.
Acceptperioden för erbjudandet väntas pågå från och med den 10 februari 2016 till och med den 2 mars 2016.
Advokatfirman Lindahl KB är juridisk rådgivare till Allenex som dock inte vill kommentera vilka finansiella rådgivare de tagit hjälp av.
CareDX har dock anlitat ABG Sundal Collier samt Westwick som finansiella rådgivare.
”Det är styrelsens bedömning att Allenex och Budgivaren på ett bra sätt kompletterar varandra, såväl geografiskt som vad gäller produktportfölj. I sin samlade bedömning har styrelsen även beaktat utsikterna för Allenex som ett självständigt bolag och de risker som är förknippade med ett sådant scenario. Styrelsen noterar att bolaget de senaste åren uppvisat en stabil ökning av såväl omsättning som rörelseresultat. Styrelsen bedömer att den trenden sannolikt kommer att vara fortsatt positiv. Samtidigt är Allenex verksamt på en mycket konkurrensutsatt och föränderlig marknad. För att på bästa sätt realisera bolagets potential vore en starkare finansiell ställning än idag önskvärd”, skriver styrelsen.
Styrelseledamöterna Oscar Ahlgren, styrelseledamot i Midroc Invest AB och Xenella Holding AB, samt Sven-Olof Johansson, VD i och huvudägare av Fastpartner AB samt styrelseledamot i Xenella Holding AB, har på grund av intressekonflikt inte deltagit i styrelsens behandling eller beslut i frågor relaterade till erbjudandet.
Intressekonflikten i styrelsen grundar sig i att huvudägarna har accepterat budet, därmed kan de inte agera i styrelsen som ska ta ställning till om budet är skäligt eller inte.
Allenex är ett life science-bolag som utvecklar, tillverkar, marknadsför och säljer produkter för organ-transplantationer.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.