07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Capona-miljoner skulle rädda Skriet

Realtid.se
Uppdaterad: 15 feb. 2006Publicerad: 15 feb. 2006

<pufftextlänk>Hotellkungen Petter Stordalen, storägare i Capona, är utpekad som en av de som försökt köpa tillbaka de stulna Munch-tavlorna "Skriet" och "Madonna".</pufftextlänk> Tavlorna skulle ges tillbaka till museet där de stals i augusti 2004 – men operationen misslyckades.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En av de misstäkta för Munch-rånet säger till polisen att Petter Stordalen är en av de miljonärer som var beredd att bidra med pengar för att få tillbaka konstverken. Det skriver norska Dagbladet.

Några få dagar efter rånet den 22 augusti 2004, då ”Skriet” och ”Madonna” stals, inleddes förhandlingar för att köpa tillbaka de dyrbara Munch-tavlorna.

Stordalens privatspanare inledde förhandlingar med de kriminella. Och det var med okonventionella metoder direkt inspirerade av förre Rikskriminalchefen Tommy Lindström. Hur Petter Stordalens privatspanargrupp kom i kontakt med konsttjuvarna är en gåta.

Tanken var att verken skulle ges tillbaka till Munch-muséet.

Konsttjuvarna sägs ha krävt 12 miljoner norska kronor, runt 14 miljoner svenska kronor. Enligt tidigare uppgifter var det dessutom inte något gratisarbete från konstkännarnas sida.

Nu kan Petter Stordalens roll som finansiär granskas i rättegången som inletts i Oslo. Hotellkungen väntas bli kallad som vittne i fallet.

Själv vill Petter Stordalen inte kommentera saken, men enligt Dagbladet förnekar han bestämt att han skulle ha något med det att göra.

Tavlorna är fortfarande försvunna.

ANNONS

Petter Stordalen är Skandinaviens hotellkung. Via Choice Hotels kontrollerar han svenska hotellfastighetsägaren Capona. I svenska medier har han målats ut som buffel som kör över minoritetsaktieägare i de bolag han kontrollerar.

Enligt Veckans Affärer trixade han sig förbi budpliktsreglerna när han la vantarna på majoritetsposten i Capona. Aktiespararnas Lars-Erik Forsgårdh försökte då förgäves hindra Stordalens maktövertagande i Capona.

Petter Stordalen debuterade i fastighetsbranschen 1992 då han köpte det konkursade varuhuset Steen & Ström. Nägra år senare sålde han det för 200 miljoner kronor. För pengarna köpte han sig rätten för varumärket Choice Hotels i Skandinavien 1999 fick Stordalen skarp kritik från Olsobörsen för att ha brutit mot principen om likabehandling av aktieägare.

Kritiken som riktats mot Stordalen för behandlingen av minoritetsägare tar han själv med en klackspark. Till Veckans Affärer liknar han sitt beteende vid Emil i Lönneberga. ”Till en början ser det ut som en del saker Emil gör inte är riktiga, men hans utgångspunkt är alltid den rätta”.

Förra månaden köpte Petter Stordalen spa-anläggningen Hasseludden utanför Stockholm för 90 miljoner kronor.

Nyligen väckte han uppmärksamhet i Norge när han efter it-bolaget Opticoms stämma krävde att två personer ur ledningsgruppen skulle granskas för sina vidlyftiga representationsutgifter. Bolagets vd försökte stänga av ljuset i salen, men till slut fick en advokat som Stordalen anlitat läsa upp sin granskning av representationsutgifterna.

Stordalen avgick nyligen som Styrelseordförande i Choice Hotels, men kontrollerar fortfarande 90 procent.

Petter Brunnberg

ANNONS

petter.brunnberg@realtid.se

Emilie Westholm

emilie.westholm@realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS