Seniordeal.se startades 2012 med målet att hjälpa Sveriges seniorer och pensionärer 55+ att spara pengar genom rabatter och erbjudanden.
CAPE Media förvärvar Seniordeal.se

Sedan 2017 har bolaget arbetat med CAPE Media som säljpartner och nu förvärvar CAPE Media samtliga aktier i Seniordeal Sverige AB. Det framgår av ett pressmeddelande.
Seniordeal har i dagsläget ca 200 000 medlemmar som får regelbundna mail- och smsutskick med aktuella erbjudanden. År 2017 beslutade bolaget att ta hjälp med försäljningen och anlitade då CAPE Media som partner.
Nu förvärvar CAPE Media, genom det helägda dotterbolaget CM AdVentures AB, samtliga aktier i Seniordeal Sverige AB och säljaren är Stjepanovic Holding AB som ägs av grundaren Zoran Stjepanovic. Tobias Björkman, vd på CAPE Media menar att uppköpet stärker deras position inom seniorsegmentet.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





