Realtid

Camilla Weiner till hotelljätten Pandox

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 sep. 2015Publicerad: 21 sep. 2015

Blir ny IR-chef. Thomas Backteman lämnar sitt konsultuppdrag på bolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Camilla Weiner har utsetts till ny chef för Investor Relations på Pandox. Hon tillträder tjänsten 21 september och ersätter Thomas Backteman.

Weiner ska även ingår i bolagets ledningsgrupp och rapporterar till Liia Nõu, CFO.

Camilla Weiner har lång erfarenhet från ledande positioner inom Investor Relations och kommunikation, bland annat Director Corporate Communications och medlem av Senior Executive Team på SCA AB samt Director Corporate Communications och medlem av Group Executive Management på Axfood AB. Hon har därtill varit kommunikationschef på Securitas AB.

Thomas Backteman har, via Hallvarsson och Halvarson, arbetat som konsult för Pandox inför och under bolagets börsnotering.

– Han har hjälpt till och varit IR-chef. Inför en börsnotering behöver man någon som sitter i marknaden, säger Pandox vd Anders Nissen till Realtid.se.

Pandox är en hotellfastighetsägare i norra Europa med fokus på större hotell på viktiga fritids- och affärsdestinationer.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS