<pufftextlänk>Den forna musiksajten feber.se har nu övertagits av Roger Åbergs och Wille Wilhelmsons Feberbloggarna.</pufftextlänk> Det innebär inte med nödvändighet att gamla feber.se är slut. "En musikblogg med de pojkarna vore en dröm."
Buzz-Roger får feber.se

Mest läst i kategorin
I förra veckan blev Feberbloggarna, Roger Åbergs och Wille Wilhelmsons hobbyprojekt, uppköpta av Bonnier Dagstidningar. Det innebär bland annat att han får jobba heltid med bloggarna, men också att domännamnet feber.se riktas om.
Domänen ägdes tidigare av Expressen. Det ursprungliga feber.se var en nu smått legendarisk sajt där musikjournalisterna Jan Gradvall, Andres Lokko, Lennart Persson och Mats Olsson dagligen skrev om musik. Sajten var mycket populär och innehöll bland annat ett mycket välbesökt diskussionsforum.
Försäljningen av annonser gick sämre, till slut blev de uppköpta av Expressen där dåvarande chefredaktören Joachim Berner introducerade två Feber-sidor i varje nummer av tidningen. Likväl gick inte sajten att rädda och i flera år har domänen stått tom.
Fram till nu då Roger Åberg äntligen får samla Feberbloggarna under domännamnet feber.se.
Ingick domänen i avtalet?
– Feber.se och varumärket var ju Expressens och det gjorde ju så klart att det hela blev intressantare både för oss och för Bonnier, säger Roger Åberg till Realtid.se. Vi saknade ett naturligt samlingsnamn som Bonnier redan hade. Så vi tog initiativ och Bonnier var intresserade.
Köpet har inneburit stora förändringar för Roger Åberg, som tidigare arbetade på webbyrån Bazooka.
– Förut var det Bazooka minst på heltid för mig och sedan Feber på kvällarna, säger han. Nu får vi göra detta på heltid vilket är sjukt roligt. Nu i början är det mycket annat att göra, mycket rutiner som måste sättas upp, men så småningom hoppas jag på att kunna jobba redaktionellt med sajterna i alla fall 75 procent av tiden.
Några andra som också fått erfara förändringar är de ansvariga på de olika Feberbloggarna. Tidigare var arbetet ideellt, nu får de betalt.
Är hobbyprojektet fortfarande lika roligt nu när ni ägs av Bonnier?
– Vi sitter kvar i Bazookas lokaler och är ett eget bolag så det känns inte som vi är ett storbolag, säger Roger Åberg. Långt ifrån. Och vi gör vår grej. Så projektet är så klart roligare nu när vi kan köra heltid.
Roger Åberg är även upphovsman till den omåttligt populära hemsidan Buzz, med 135.000 unika besökare i månaden. Besökarna skickar länktips och Roger har varje dag gått in på hundratals sajter för att välja ut de bästa vilka sedan läggs upp på sajten. Men Buzz ingick inte i köpet.
– Buzz är fortfarande Bazookas baby.
Men du lämnade väl Bazooka?
– Japp, jag gör ingenting praktiskt för Bazooka längre. Men jag är fortfarande delägare och sitter i styrelsen.
Vad tror du att Mats Olsson, Andres Lokko och gänget tycker om nya feber.se?
– Jag tror att de mycket hellre skulle vilja ha sin gamla sajt rullandes i dag. Men jag hoppas så klart att de gillar Feberbloggarna, säger Roger Åberg och tillägger, en musikblogg med de pojkarna vore en dröm.
Du kanske skulle fråga dem?
– Självklart ska jag det!




