13 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bush vill ha mer etanol i bensinen

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 jan. 2007Publicerad: 17 jan. 2007

USA:s president George W Bush väntas plädera för en rejäl ökning av andelen etanol som fordonsbränsle under kommande år. Det uppger källor med insyn i planeringen inför Bushs årliga kongress- framträdande nästa vecka.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I fjol antogs ny amerikansk energilagstiftning som innebär att raffinaderier i USA måste använda minst 28,4 miljarder liter biobränsle per år 2012. Enligt Reuters källa ska det nya målet som ska presenteras i ett anförande den 23 januari vara att få upp biobränsleanvändningen till över 230 miljarder liter.

I sitt anförande inför kongressen i fjol talade Bush om USA:s oljeberoende och sade att han ville att USA skulle minska sin oljeimport från Mellanöstern med 75 procent till 2025 genom ökad användning av etanol och biodiesel.

USA:s olje- och gasindustri har hittills ställt sig kritiska till fler krav på etanolanvändning. Majsodlare i USA lär dock glädjas om etanolkvoten ökar då merparten av etanolen i USA framställs ur majs.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS