Investerarkoncernen förvärvar del av Fondita.
Bure köper andel i finskt fondbolag

Investmentbolaget Bure Equity förvärvar 20,1 procent av Helsingfors-baserade fondförvaltaren Fondita.
Säljare är finska bolaget Livränteanstalten Heredita. Hur mycket Bure betalar för andelen är inte offentliggjort.
Investeringen passar väl in i Bures satsning på företag inom den finansiella sektorn, uppger vd Henrik Blomquist i ett pressmeddelande.
Transaktionen ska vara slutförd inom tre månader.
Med Bure som ny delägare ska Fondita börja fokusera mer på svenska investerare.
– Vi ser detta som ett viktigt steg i vår satsning att bearbeta den institutionella marknaden i Sverige, vilket är en naturlig utveckling för oss, säger Fonditas grundare och styrelseordförande Magnus von Knorring i en kommentar.
Fondita förvaltar aktiefonder åt institutionella investerare, företag och privatpersoner. Totalt kapital under förvaltning uppgår till 770 miljoner euro.




