Över hälften av alla nya bostadslån togs till bunden ränta under december månad.
Bundna bolån allt populärare
Olle Blomkvist
Uppdaterad: 26 jan. 2007Publicerad: 26 jan. 2007
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Majoriteten av dessa bundna lån har en bindningstid på under fem år. Nyutlåningen uppgick till 31 miljarder kronor, enligt siffror från Statistiska centralbyrån, SCB.
Vid årsskiftet uppgick den totala stocken av hushållens bostadslån till 1 143 miljarder kronor, en ökning med 13,5 procent jämfört med ett år tidigare.
Den genomsnittliga utlåningsräntan till hushållen hade i december stigit till 4,26 procent, jämfört med 4,18 procent i november och 3,69 procent vid föregående årsskifte.
För dem som under förra året tecknat rörliga bolån har räntan i snitt stigit från 2,91 procent till 4,05 procent.
Samtidigt har inlåningsräntan stigit under föregående år, från 0,54 procent till 1,56 procent vid det senaste årsskiftet.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olle Blomkvist
Olle Blomkvist
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS






