11 apr.
2026

Realtid

Budnivån allt bättre för Academedia-köparen

Martin Lindgren

Vinsten ökar efter Providences lagda bud.

Academedia, som är under uppköp av amerikanska Providence, redovisar en vinst före skatt på 69 miljoner kronor för första kvartalet – upp 77 procent. Räknat som vinstmultipel blir budnivån därmed lägre, till gagn för Providence.

Omsättningen steg från 521 miljoner till 606 miljoner kronor för bolaget, vars huvudägare är Bure. Den starkaste tillväxten och mest ökade marginalen sker inom vuxenutbildningen, meddelar Academedia i anslutning till kvartalssiffrorna.

Resultatet per aktie ökade från 2,64 till 4,24 kronor per aktie för första kvartalet, vilket kan jämföras med fjolårets helårsresultat på 11,92 kronor. Factsets vinstprognos för 2010 var förra veckan 13,2 kronor per aktie, vilket med en aktie- och budkurs på 170 kronor ger ett p/e-tal på 12,9.

Academedia handlas i skrivande stund till 169 kronor per aktie. I ett i torsdags publicerat uttalande rekommenderar Academedias ”budkommitté”, bestående av två styrelseledamöter som inte för sina storinnehavs räkning förbundit sig att tacka ja budet, aktieägarna att tacka ja till Providences erbjudande.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin