07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 jan. 2014Publicerad: 14 jan. 2014

Tre mångmiljardbud inom loppet av några timmar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Suntorys 100-miljardersbud på amerikanska sprittillverkaren Beam var inte den enda storaffären som presenterades i USA på måndagen.

I samband med börsens stängning kom beskedet att Charter Communications vänder sig direkt till Time Warner Cables aktieägare med ett erbjudande om att slå samma bolagen. Affären värderar bolaget till 37 miljarder dollar eller 61 miljarder dollar inräknat Time Warners skulder.

John Malones Liberty Media tog kontrollen över Charter Communications förra året och har under de senaste månaderna uppvaktat Time Warner Cable om ett samgående utan framgång. Enligt ett pressmeddelande vill man därför låta aktieägarna ta ställning till en affär.

Time Warner Cable avfärdade å sin sida budet som för lågt på måndagen. Striden ser därmed ut att kandidera till årets långkörare i likhet med fjolårets kamp om Dell.

Allvaret i Charter Communications planer visas inte minst av att man backas upp av Goldman Sachs, BofA Merrill Lynch, Credit Suisse och Deutsche Bank som gett löften om finansiering av en affär.

Måndagens tredje storaffär ser ut att vara betydligt enklare att slutföra. Det är Google som köper Nest Labs för 3,2 miljarder dollar kontant.

Nest utvecklar och säljer termostat- och larmproduter till hemmamarknaden.

Till skillnad från Europa var M&A-konjunkturen i USA het förra året och trenden ser alltså inte ut att mattas av i början på 2014.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS