26 mars
2026

Realtid

Bryssel i bråk om mobilregler

administrator

administrator

<pufftextlänk>De två höjdarna Peter Mandelson, EU:s handelskommissionär och Günter Verheugen, företags- och industrikommissionär är emot EU-kommissionären Viviane Redings förslag kring sänkta mobiltelefonsamtalspriser.</pufftextlänk> De anser att lagen skulle drabba konkurrensen bland operatörerna.

Viviane Reding anser att de europeiska operatörerna har alldeles för höga priser på utlandssamtal på mobiltelefonen som görs inom unionen. För att operatörerna ska sänka priserna har hon lagt fram ett lagförslag som innebär att operatörerna får böta om de inte sänker sina utlandssamtal till lika låg nivå som de inhemska samtalen.

Men förslaget splittrar EU-kommissionen. De två höjdarna Peter Mandelson, EU:s handelskommissionär och Günter Verheugen, företags- och industrikommissionär är emot förslaget.

Viviane Reding hoppas fortfarande att hon får igenom sin strategi och har vägrat att följa påtryckningarna från industrin, som är emot lagförslaget.

I södra Europa är turismen stor, och mobilsamtalen från andra européer har inneburit ett välkomnat tillskott i kassan hos de sydeuropeiska operatörerna. De är nu starka motståndare till de nya reglerna. De menar att företagens vinster kan sjunka med 10-15 procent om lagförslaget träder i kraft. De menar att om förslaget går igenom måste de höja priserna för inrikessamtalen istället. Dessutom måste bolagen revidera sina investeringsplaner.

Nationella telemyndigheter stöttar däremot förslaget.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Gruvjätten har grävt sin sista diamant – slutar efter 50 år

26 mars 2026
Börs & finans

Bolidens mardröm: Produktionen rasar – miljardförluster väntar

26 mars 2026