24 okt.
2026

Realtid

Brunswick dementerar Spotify-grundarens utspel

Realtid.se

PR-firman Brunswick uppger att Spotify utvärderar olika alternativ framåt. Börsnotering är ett sådant möjligt alternativ. 

Martin Lorentzon hävdade att Spotify inte planerade en börsnotering  i morse i en intervju med Sveriges Radios Ekonomiekot.

Men strax efter tio på fredagsförmiddagen kontaktade PR-firman Brunswick, på uppdrag av Spotify, Breakit för att i praktiken dementera Martin Lorentzons utspel i Ekonomiekot.

”Spotify utvärderar olika alternativ framåt. Börsnotering är ett sådant möjligt alternativ men inga beslut är fattade”, heter det nu i ett uttalande från Spotify som förmedlas via Brunswick.

Flera källor har tidigare uppgett att musiktjänsten planerar en börnotering. I mitten av maj rapporterade Bloomberg News att en talesperson för Spotify bekräftat att musiktjänsten anlitat investmentbankerna Morgan Stanley, Goldman Sachs och Allen & Co som rådgivare inför en börsnotering i New York. En företrädare för Spotify uppgav samma sak för brittiska Financial Times.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026