Realtid

Bred uppgång på börsen

Realtid.se
Uppdaterad: 02 apr. 2009Publicerad: 02 apr. 2009

Vid lunchtid hade Stockholmsbörsen utökat sin uppgång. Klockan 13.13 var OMXS-index upp med 2,21 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Uppgången var dock något sämre än på de ledande europeiska indexen och dämpades av att indextunga aktier som Teliasonera och Volvo handlades exklusive rätt till utdelning.

– Det har varit uttalanden från USA där Timothy Geithner är lite mer optimistisk och så kom det positiva tecken i makrostatistik och i den amerikanska bilindustrin i går och det fortsätter driva på. Förra veckan var positiv fram till i slutet och mars var en positiv månad så det är möjligt att det vi sett bara är vinsthemtagningar och att investerarna nu fortsätter med sin relativt optimistiska syn”, säger Henrik Degrér, portföljförvaltare på Handelsbanken, till Nyhetsbyrån Direkt.

SKF B steg 9,9 procent till 77:75 kronor, Atlas Copco A var 7,0 procent högre till 68:50 kronor och Sandvik klättrade 6,6 procent till 50:75 kronor. Electrolux B lyfte 8,2 procent till 69:50 kronor med

stöd av att Citigroup höjt rekommendationen för aktien till köp, från tidigare behåll med riktkurs 80 kronor från 72 kronor.

Autoliv handlades upp 11 procent till 170:50 kronor med stöd av att siffror över bilförsäljningen i USA för mars som kom på onsdagskvällen visat på en återhämtning från 27-årslägsta i februari.

SEB A steg 6,4 procent till 29:90 kronor. Swedbank A ökade 4,2 procent till 29:50 kronor och Nordea var 4,5 procent upp till 48:50 kronor.

Volvo B steg 2,6 procent eller 1:20 kronor till 46:90 kronor, trots att aktien handlades exklusive rätt till utdelningen om 2 kronor per aktie. På stämman under onsdagen framkom att Volvo Lastvagnar noterat tecken som kan leda till förbättringar i orderingången, men bolaget betonar att det är för tidigt att dra några slutsatser.

Teliasonera var 5,6 procent eller 2:30 kronor ned till 38:90 kronor, men handlades exklusive rätt till

ANNONS

utdelningen om 1:80 kronor.

ABB gick något sämre än både marknaden och sektorn i övrigt genom att stiga 1,2 procent till 117:50 kronor. Det skriver Nyhetsbyrån Direkt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS