Lägre oljepriser fortsätter att påverka BP:s vinst negativt. Tredje kvartalets resultat är mindre än hälften jämfört med fjolåret i bolaget där Carl-Henric Svanberg tillträder som styrelseordförande vid årsskiftet.
BP minskar vinsten inför Svanbergs ankomst

Carl-Henric Svanberg är sedan 1 september ”non-executive director” och ”chairman designate” på oljeföretaget, men tillträder som nuvarande ordförande Peter Sutherlands efterträdare först vid årsskiftet. Under tisdagen lämnade BP sin kvartalsrapport för det tredje kvartalet 2009, ett kvartal där Svanberg alltså medverkat i begränsad utsträckning, och enbart under den tredje månaden.
BP:s ”replacement cost profit” (rörelseresultat baserat på nuvarande oljepriser som ”kostnad för sålda varor” i resultaträkningen, se närmare här) för det tredje kvartalet 2009 minskade från 10 till 4,98 miljarder dollar, jämfört med motsvarande period i fjol.
Dock, meddelar BBC News, överträffade resultatet analytikernas förväntningar – en följd av större nedskärningar än förväntat.
Oljepriset ligger för närvarande väsentligt lägre än rekordnivån på 147 dollar per fat från i juli 2008, även om det har ökat under de senaste månaderna. BP uppger att enhetsproduktionskostnaden – som alltså ligger till grund för resultatmåttet som används – har varit 18 procent lägre under tredje kvartalet i år jämfört med 2008.
Vinsten i det ryska samägda bolaget TNK-BP står för nästan halva vinsten: 1,7 miljarder dollar. Samarbetet har varit konfliktfyllt på grund av en konflikt med de ryska aktieägarna i samarbetet, men olja har gjutits på vågorna efter att vd:n för TNK-BP avgick i september 2008.
BP aviserade i september 2009, dvs förra månaden, en ”gigantisk” ny oljefyndighet i Mexikanska gulfen.
BP är efter Exxon och Shell världens tredje största oljeföretag,




