UPPDATERAD (2) Borse Dubais bud på Stockholmsbörsens ägare OMX har höjts till 265 kronor per aktie i kontanter.
Borse Dubai höjer budet på OMX

Borse Dubai har försäkrat sig om 47,6 procent av aktiekapitalet i OMX genom direktägande, optionsavtal och bindande överenskommelser.
Budet värderar OMX till totalt 32 miljarder kronor. Borse Dubai och Nasdaq har kommit överens med Investor, Nordea, Olof Stenhammar, Didner & Gerge, Nykredit och Magnus Böcker om att dessa ska sälja sina aktier till dem.
Aktierna motsvarar 18,5 procent av aktiekapitalet i OMX.
Borse Dubai kontrollerar därmed 57,4 miljoner aktier i OMX. Borse Dubai har också ändrat villkoren för att genomföra budet och sänkt kravet från 90 procent av aktierna till minst 50 procent.
Investors avtal med Borse Dubai upphör att gälla under vissa omständigheter. Det gäller om ett konkurrerande bud lämnas på minst 303 kronor per aktie, om inte Borse Dubai höjer till minst samma nivå, skriver Investor i ett pressmeddelande.
”Detta är en mycket bra affär för Investors aktieägare. Avyttringen sker till en attraktiv värdering samtidigt som transaktionsrisken reducerats. Vidare skapas förutsättningar för en sund industriell lösning där OMX tillsammans med Nasdaq och Borse Dubai kan skapa en ledande global handelsplats ”, skriver Investors vd Börje Ekholm i en kommentar.
Handeln med aktier i OMX, som stoppades på tidigt på förmiddagen, skulle återupptas klockan 11.30.
Också Nordea har villkorat sitt löfte om försäljning av OMX-aktierna om det kommer ett konkurrerande bud på minst 303 kronor per aktie. Om det sker, har Nasdaq/Borse Dubai 15 bankdagar på sig att toppa det budet.