Ett svalnat aktieintresse gör att Börs-SM i årets upplaga inte vågar utlova ett förstapris på 1 miljon kronor som det blev i fjol.
Börs-SM:s miljonpris i fara

Mest läst i kategorin
– Men vi hoppas förstås på att förstapriset ska kunna bli 1 miljon kronor i år igen, säger Niclas Reutercrona som är ansvarig för Börs-SM hos arrangören Aktiespararna.
Under torsdagen ska prisutdelningen för Börs-SM 2008 äga rum, och då kommer läraren Göran Lignell ta emot sin miljon.
Han vann efter att ha haft bäst värdeökning på sin aktieportfölj av alla över 7.000 deltagande portföljer. Lignell lyckades med bedriften att nästan fyrfaldiga värdet på sin portfölj under tävlingsperioden.
Och på måndag den 16 mars är det sista anmälningsdagen för att vara med i Börs-SM 2009 som pågår till och med den 9 december.
Men när Realtid.se inför detta skriver att man som vinnare får 1 miljon kronor i pris, säger Reutercrona ifrån.
Han pekar på att det inte går att utlova att förstapriset verkligen kommer upp i 1 miljon. Det beror på hur stort deltagarintresset blir.
– Vi hoppas på lika många deltagande portföljer i år, även om vi är rädda för att finanskrisen kan ha skrämt bort några. Det är nu man har chansen menar vi, säger Reutercrona.
I slutet på 90-talet var deltagandet i Börs-SM rekordhögt, med över 40.000 deltagande portföljer, men sedan dess har alltså intresset bedarrat betydligt.
Och det senaste årets börsnedgång lär inte ha ökat intresset.
Upplägget för Börs-SM är att man betalar in 5.000 kronor. Härifrån går det 500 kronor till vinstpotten och administrativa avgifter.
Resterande 4.500 kronor investerar man alltså i riktiga aktier, och den som får högst värdeökning under tävlingsperioden vinner.
Eftersom man tävlar med sina egna aktier får man också behålla aktieportföljen efteråt.
Mätperioden är inte ett helt kalenderår, utan tävlingen pågår fram till den 9 december.
De 4.500 kronorna ska investeras i fyra aktier varav man måste investera 500-3.000 kronor i varje enskild aktie.
– Den vinnande strategin brukar tyvärr inte vara att differentiera sin portfölj och sprida riskerna alltför mycket, säger Aktiespararnas tillförordnadevd Günther Mårder.
– Det här är en högrisktävling, och det handlar rätt mycket om spekulation.
– Det finns många spännande moment i det, och man ska inte jämföra Börs-SM med långsiktigt aktiesparande.
– Fast visst är det en väldigt rolig form av aktiesparande, och dessutom är det ju en vinstpott.
Vinstplanen beror på hur många deltagare det blir i Börs-SM.
– Ju fler deltagare, desto fler vinster.
Därtill kommer alltså att man får behålla värdeökningen i portföljen.
När tävlingen är avslutad får man välja själv om man ska behålla aktierna eller sälja dem och få ut kontanterna.
På måndag den 16 mars är alltså sista anmälningsdagen. Sedan tar det några dagar innan tävlingen kommer igång.
– Det ser ut att bli en spännande omgång av Börs-SM i år, med tanke på oron på marknaden, säger Mårder.
– Det kan bli väldigt turbulent och svårt.
På Börs-SM:s hemsida kan man hela tiden gå in och se hur mycket den egna tävlingsportföljen är värd och hur man ligger till i rangordningen jämfört med de övriga tävlande.
Det är även där man anmäler sig för att vara med i tävlingen.
– Ska man vara med i år bör man anmäla sig ganska omgående för nu är det bara ett fåtal dagar kvar innan det sätter igång, säger Mårder.
Han rekommenderar att man anmäler sig med lite marginal till sista anmälningsdagen, så att man säkert kommer med. Även om man har anmält sig så kan man ändra aktierna i sin portfölj fram till den 16 mars.
Allra senast bör man dock göra insättningen senast den 15 mars, eftersom det kan ta en bankdag innan pengarna kommer fram.
Günther Mårder ska själv vara med.
– Absolut! Jag är sugen på att vinna förstapriset.
Vilka aktier ska du investera i?
– Det har jag inte bestämt ännu. Jag får se.
– Förmodligen blir det lite mindre bolag.
Har du några tankar om vilka bolag du väljer mellan?
– Inte i dagsläget. Tyvärr handlar det inte om så mycket kvalificerad analys för att vinna, snarare om vilka aktier som är mest nedtryckta och som har möjlighet att göra ett väldigt ryck om de vänder uppåt.
Får man delta med flera anmälda portföljer?
– Ja, man kan delta med fem portföljer, förslagsvis med olika strategier.
Man kan vara med både som enskild privatperson, men också hela lag tillsammans med andra.
I stället för att fyra kompisar är med med fyra varsina olika portföljer, så kan man gå ihop i ett lag som har fyra gemensamma portföljer.
– Då sprider man riskerna, och vinner man är det fler som blir glada.
Vilka aktier kan man välja på?
– Aktuell aktieförteckning finns på Börs-SM:s hemsida. Där finns det drygt 240 aktier från Stockholmsbörsen att välja mellan.
Om man redan har aktier, är det då en smart idé att omplacera dem till Börs-SM och då även ha chansen att vinna 1 miljon?
– Ja, absolut. Det blir en rolig kombination. Det är en väldigt spännande lösning, säger Mårder.
Dock så blir det då alltså en avbränning på 10 procent av kapitalet till vinstpotten och administrativa avgifter.
– Men mot det får man alltså möjligheten att vinna mycket pengar.
Enligt Mårder är syftet med tävlingen att locka fler att spara i aktier.