Den heta bostadsmarknaden är på väg att kylas av.
Bopriserna vänder nedåt


I november föll priserna på både bostadsrätter och villor med 1 procent.
De senaste tre månaderna har priserna på bostadsrätter stigit med 5 procent och villapriserna med 3 procent i riket. Men nu verkar ekonomernas budskap om kommande räntehöjningar och högre arbetslöshet på allvar få fäste på bostadsmarknaden. För första gången sedan förra hösten faller nu även priserna på bostadsrätter.
– Vi ser en tendens till att prisuppgången vi haft under hela hösten avtar. Priserna drar dock åt olika håll i olika delar av landet och det är som vanligt svårt att avgöra vart vi är på väg, säger Per Johnler, vd på Fastighetsbyrån.
– Å ena sidan drivs marknaden av bostadsbrist och stark efterfrågan. Samtidigt har vi fortsatt oro kring konjunkturen och alla vet att räntorna kommer att stiga förr eller senare.
Enligt Mäklarstatistik föll bostadsrättspriserna i centrala Stockholm under november med 2 procent och i förorterna med 3 procent. Snittpriset på en bostadsrätt i centrala Stockholm har därmed fallit med en tusenlapp till knappt 54.000 kronor på en månad. Flera lägenheter på Östermalm i Stockholm har under hösten sålts för det dubbla kvadratmeterpriset.
I centrala Göteborg steg priserna med 1 procent och föll med 7 procent i Storgöteborg. I centrala Malmö steg bostadsrättspriserna med 7 procent och i förorterna med 4 procent.
Villapriserna steg med 1 procent i både Stockholm och Göteborg. I Malmö föll villapriserna med 3 procent.
– Enligt våra mäklare har det lugnat ner sig på visningarna de senaste veckorna, säger Per Johnler.
– Efter de kraftiga prisökningarna vi sett hittills i år är det väl bra. Jag tror att priserna nu kommer stabiliseras. Men får vi en räntehöjning i vår kommer nog priserna att falla.





