<pufftextlänk>U2-rockaren och världsförbättraren Bono tar över chefredaktörskapet på den brittiska dagstidningen Independent, men bara för en dag. </pufftextlänk>
Bono blir chefredaktör

Den 16 maj är det den irländske sångaren som styr och ställer på en av Englands ledande tidningar, the Indepentent. Bakgrunden är en kampanj vars syfte är att samla in pengar för att bekämpa aids i Afrika. Projektet heter Product Red, och företag som Gap, American Express, Converse och Armani ingår.
Indepentent är den första tidningen som samverkar med Product Red.
– Vi har mycket gemensamt med Product Red. Bono ska producera en tidning som i bästa Independentanda är utmanande, innovativ och underhållande, säger den ordinarie chefredaktören Simon Kelner till brittisk press.
Enligt uppgifter har Bono redan börjat dela ut arbetsuppgifter till de journalister som ska sätta ihop tidningen. Ämnena sträcker sig från sport och mode till politik. Mycket fokus kommer sannolikt att rikas till den afrikanska kontinenten.
Realtid.se





