<pufftextlänk>Bostadslånen var rekordhöga i fjol och har fortsatt att öka under början av 2006</pufftextlänk>. Det visar statistik från Bankföreningen. Vid årsskiftet var bolåneföretagens sammanlagda utlåning 1 544 miljarder kronor, vilket är drygt 200 miljarder mer än statsskulden och cirka 170 000 kronor per svensk.
Bolånen fortsätter att öka


administrator
Uppdaterad: 16 mars 2006Publicerad: 16 mars 2006
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Under året ökade lånestocken med 140 miljarder kronor eller 10 procent.
”Liksom tidigare är det lån till bostadsrätter och småhus som står för den största ökningen”, skriver Bankföreningen i ett pressmeddelande.
Under januari och februari i år var ökningen 8,9 respektive 8,5 miljarder kronor.
”Vi kan alltså inte se några tecken på att den högre räntan påverkar bostadsutlåningen”, skriver Johan Hansing, avdelningschef på Bankföreningen.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





