16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

BoE sänker tillväxtprognos

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 aug. 2010Publicerad: 11 aug. 2010

Den brittiska centralbanken Bank of England (BoE) kom med en ny inflationsrapport på onsdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Porträtt: Jonas Stenmo, ny VD för Almega
Makro

Almega lyfter jurist till vice VD

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

BoE spår att inflationen kommer att falla under 2-procentsmålet till omkring 1,5 procent om två år, även om räntorna ligger kvar på rekordlåga nivåer.

Dessutom skriver BoE ner sin prognos för BNP-tillväxten. I maj spådde banken en tillväxt på 3,6 procent om två år, men nu skrivs siffran ned till 3,0 procent. Nedskärningarna som den brittiska regeringen meddelade i sin junibudget, svagare förtroende hos konsumenter och företag samt en restriktiv kreditmarknad är några av anledningarna till att prognosen skrivs ned, enligt BoE.

Sent på tisdagen gav även USA:s centralbank Fed en negativ syn på utsikterna för ekonomin. BoE:s prognos förstärkte den bilden och fick börserna i Europa på fall. Särskilt drabbades brittiska bankaktier.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS