Realtid

Bodström vill sparka rikskrimchefen

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 okt. 2009Publicerad: 02 okt. 2009

Rikskriminalchefen Therese Mattsson bör bytas ut, anser förre justitieministern Thomas Bodström.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

Thomas Bodström var själv med och tillsatte henne.

Via sin blogg ger Thomas Bodström, ordförande i justitieutskottet, vad han tycker är konstruktiva förslag till regeringen för att få bukt med revirtänkandet inom polisen.

Bakgrunden till inlägget är att TV4 Nyheterna på onsdagen rapporterade att källor inom rikskriminalpolisen uppger att Stockholmspolisen medvetet saboterar utredningen av helikopterrånet genom att läcka hemliga uppgifter.

För att lösa kriget mellan polisorganisationerna föreslår Bodström bland annat att rikskriminalchefen Therese Mattsson ska sparkas till förmån för Carin Götblad, nuvarande länspolismästare i Stockholm. På så sätt gifter man ihop rikskrim och Stockholmspolisen, enligt honom.

Vidare anser Bodström att Säpo-chefen Anders Danielsson kan överta posten som länspolismästare. Och den som ersätter honom bör ha erfarenhet av Säpo för att inte bli bortkollrad av undercheferna.

Johan Pehrson, Folkpartiets rättspolitiske talesman, är kritisk till Bodströms utspel:

– Jag tycker att han, med sin position som ordförande i justitieutskottet, går lite långt när han offentligt recenserar polischefer på det här sättet och ger sig in i en utnämningskarusell, säger han till TT.

– Jag har synpunkter på svensk polis, det lovar jag. Och jag har synpunkter på en hel del av ledarskapet, det lovar jag också. Men jag kan också lova att jag inte recenserar eller förhandlar om tillsättning av polischefer via massmedier. Så jobbar man inte.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS