25 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

BMW:s center i Arjeplog öppnat

administrator

administrator

<pufftextlänk>150 miljoner kronor har investerats i testcentret i Arjeplog. Nu har det öppnats.</pufftextlänk> Under högsäsong kommer 200 människor samtidigt att arbeta på testcentret.

BMW har nu öppnat sitt testcenter i Arjeplog. Centret kommer att testa alla nya BMW, Mini och Rolls-Royce-modeller innan de börjar säljas.

Centret har kostat runt 150 miljoner kronor att bygga och innehåller laboratorier, kontor och testbanor på både land och is, skriver 4Car News. Kakelsjön fungerar som perfekt underlag för den extrema teståkning som bilarna utsätts för.

Runt 100 ingenjörer och mekaniker kommer att bo permanent på anläggningen. Under högsäsong, mellan november och mars, kommer upp till 200 människor att samtidigt arbeta på testcentret. För Arjeplog innebär bygget 20 nya arbetstillfällen.

BMW är den första biltillverkaren att ha ett eget testcenter i Arjeplog.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Kriget slår mot plånboken: Bolåneräntor stiger kraftigt

25 mars 2026