26 mars
2026

Realtid

Bluffbud fick effekt på Oslobörsen

Realtid.se

Handeln i Precise Biometrics makuleras men Oslobörsen har inte gett besked om Idex-affärerna.

Efter bluffbudet på Fingerprint Cards meddelade Stockholmsbörsen att handeln i aktien kommer att makuleras. Det gäller affärer som påverkades av det falska pressmeddelandet som gick ut via Cision 10.17.

Uppgiften om budet påverkade andra bolag i sektorn som Precise Biometrics på Stockholmsbörsen och Idex på Oslobörsen. Både aktierna steg snabbt när buduppgiften spreds.

Vid lunchtid kom beskedet att handeln stoppas i Precise Biometric samtidigt som förmiddagens handel makuleras.

Idex-aktien har inte handelsstoppats och Oslobörsen har inte meddelat om några åtgärder kommer att vidtas. Aktien rusade till som mest över 6,10 norska kronor när nyheten om det falska budet spreds. Vid 13-tiden på fredagen hade kursen backat till 5,57 kronor.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin