Betalar 85 miljoner dollar för att slippa domstolsförhandlingar.
Blackstone köper sig ur knipa

Mest läst i kategorin

Blackstones börsnotering 2007 följdes av en så kallad class action-process (grupptalan) mot bolaget. En grupp investerare påstår att bolagets noteringsprospekt innehöll missvisande information om värdet på tre av portföljbolagen.
Domstolsförhandlingarna i den utdragna tvisten, som redan genererat en dokumentsamling på totalt över 5 miljoner sidor, ställs in sedan parterna förlikts. Det rapporterar New York Times Dealbook.
– Vi är mycket nöjda med resultatet, säger klagandesidans ombud Samuel H Rudman till tidningen.
Blackstone har inte kommenterat uppgörelsen.
Enligt Dealbook ska Blackstone betala 85 miljoner dollar till investerarna samtidigt som bolaget inte behöver medge att några fel har begåtts.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




