Tung byråkvartett inriktar sig på unga tillväxtföretag.
Bird & Bird-delägare startar eget


Mest läst i kategorin

Andreas Börjesson, Jim Runsten, Sara Sparring och Johan Tydén lämnar Bird & Birds Stockholmskontor för att starta egen praktik under byrånamnet Synch.
Med sig tar de ytterligare sex personer vilket gör att den nya byrån från dag ett har tio medarbetare klara.
Huvudinriktningen är rådgivning inom transaktioner, kommersiella avtal, regulatoriska frågor och immaterialrätt. Synch erbjuder bland annat specialanpassad rådgivning för unga snabbväxande företag inom it- och tekniksektorn.
Det handlar bland annat om att klienten får tillgång till färdiga program- och paketlösningar, nätbaserade tjänster samt flexibilitet i prissättningen med ”retainermodeller, fasta priser eller mer långsiktiga ersättningar kopplade till värde”, enligt Synch.
– Det här är ett vanligt sätt att arbeta med startups på den amerikanska västkusten. Nu tar vi det till Sverige. Några av oss har redan tidigare haft en sådan relation med våra klienter, men nu gör vi det till vår övergripande affärsmodell, säger Andreas Börjesson i en kommentar.
Avhoppet är kännbart för Bird & Bird. Jim Runsten, Sara Sparring och Johan Tydén har hittills basat över var sin verksamhetsgrupp vid Stockholmskontoret.
Jim Runsten blir vd för den nya byrån.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





