Realtid

Bilprovningen säljer fastigheter

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 nov. 2012Publicerad: 20 nov. 2012

Bilprovningen säljer hela sitt fastighetsbestånd med 142 fastigheter för totalt 470 miljoner kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

USA-notering – ger det verkligen högre värdering?

23 mars 2025
Spela klippet
Realtid TV

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025

Bilprovningen har idag 142 kommersiella fastigheter utspridda över hela Sverige. Fastigheterna används i huvudsak till fordonsbesiktning.

Köparen är Söderport fastigheter som ägs till 50 procent vardera av Sagax och Hemfosa fastigheter och förvärvet görs via bolag.

Bilprovningens finansiella rådgivare i affären har varit Enskilda och deras juridiska rådgivare Vinge.

Totalt omfattar fastigheterna 123.000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Befintliga hyresavtal finns med Bilprovningen och Opus bilprovning och dessa båda kommer fortsättningsvis att hyra lokalerna av Söderport fastigheter.

Bilrprovningen menar att man i och med försäljningen får möjlighet att fokusera på sin kärnverksamhet – att besiktiga bilar, enligt sitt pressmeddelande.

Realtid.se har sökt Sagax vd David Mindus och Hemfosas vd Jens Engwall för en kommentar.

Till tidningen Fastighetssverige har David Mindus sagt:

– En majoritet av alla fordonsbesiktningar i Sverige sker i de aktuella fastigheterna. Vi bedömer att efterfrågan på lokaltypen således är relativt konjunkturoberoende samtidigt som fastigheterna genomgående har en mycket låg exploateringsgrad vilket kan skapa intressanta utvecklingsmöjligheter på sikt.

ANNONS

Direktavkastningen på affären är 9 procent, uppger Fastighetssverige.

Tillträde sker i slutet av december 2012.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Affärer

Islossning på marknaden: "Går att göra affärer igen"

23 mars 2025
Spela klippet
Börs & finans

USA-notering – ger det verkligen högre värdering?

23 mars 2025
Spela klippet
Realtid TV

Pension utomlands: Vad du vinner – och vad du riskerar att förlora

23 mars 2025
ANNONS
ANNONS