I dag ska cheferna för de tre amerikanska biljättarna för andra dagen i rad grillas i kongressen.
Biljättars löften vägs i Washington

Mest läst i kategorin
Deras rop på hjälp möts med skepsis men utsikten att tiotusental blir utan jobb skrämmer till handling.
General Motors, Chryslers och Fords chefer frågades i går ut av senatens bankutskott. De presenterade sina planer på hur de ska använda skattebetalarnas pengar för att rädda sina bolag. De vill ha minst 34 miljarder dollar (motsvarande 280 miljarder kronor) i statliga lån för att rädda bilindustrin som sysselsätter miljontals människor i USA.
Kreditvärderingsföretaget Moodys chefsekonom Mark Zandi, som också hördes i utskottet, varnade för att de 34 miljarderna inte räcker. Bilföretagen kan snart återkomma och be om mer, kanske upp till 125 miljarder, för att avvärja konkurser, bedömde han.
Cheferna för GM och Chrysler sade att de är beredda att åter börja förhandla om samgående, om det krävs för att vinna politikernas stöd. Alla tre lovade också att styra om produktionen till bränslesnålare bilar och lägre tillverkningskostnader. Men dessa löften möttes med skepsis.
– Jag litar inte på bilföretagens ledarskap, sade demokratiske senatorn Charles Schumer, men tillade i en kommentar som speglade många politikers känslor:
– Vi kan inte låta bilindustrin falla.
De flesta av kongressledamöterna vill hjälpa Detroit, men förslag om ett räddningspaket har fastnat i dödläget mellan avgående president George W Bush och nyvalde Barack Obamas tillträdande regering. Alla är överens om att bilindustrin behöver hjälp, men oenigheten är stor om hur det ska gå till. Inget besked om hjälp väntas förrän tidigast i nästa vecka, om ens då, trots ödesdigra varningar om att Saabägaren GM riskerar kollaps vid årsskiftet om ingen hjälp kommer.
Bankutskottets demokratiske ordförande Chris Dodd kritiserade efter sex timmars utskottsförhör Bushregeringen för att inte ingripa. Han tycker att regeringen kan använda det finansiella krispaket som kongressen godkände tidigare i höstas till att bistå bilföretagen.
President Bush kommenterade krisen i en intervju för tv-bolaget NBC. Han sade att bilföretagen måste visa att de är långsiktigt livsdugliga för att berättiga statligt stöd.
– Det spelar ingen roll hur viktiga bilföretagen är för vår ekonomi, vi vill inte kasta pengarna i sjön, sade Bush.
Värst ut verkar Saab-ägaren General Motors (GM) vara. GM ber om 18 miljarder dollar i lån, varav 3 miljarder före årsskiftet, för att överleva, skriver Reuters. Chrysler begär lån på 7 miljarder dollar för att klara av finanskrisen. Och Volvos ägare Ford ber om 9 miljarder dollar i säkerhet. Fords vd Alan Mulally har bland annat deklarerat att han kommer att jobba för en årslön på en dollar om bolaget måste låna pengar av staten.
Mulally och hans kollegor Robert Nardelli (chef för Chrysler) och Rick Wagoner (chef för GM) ska i dag förhöras av representanthusets finansutskott.