Realtid

Bildt orsakar catfight på Bladet

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 juni 2010Publicerad: 14 juni 2010

"Jag skiter väl i om Olle Svenning tycker jag är klassförrädare", säger Aftonbladet-kollegan Peter Kadhammar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det började med att Aftonbladets stjärnreporter, Peter Kadhammar, skrev en krönika om varför han beundrar utrikesminister Carl Bidlt”

”Jag såg Bildt i Aktuellt i måndags kväll. Han var rakryggad politiskt, tydlig i principerna och glasklar i juridiken”, skrev Kadhammar.

Det har väckt ont blod Aftonbladet-kollegan och tidigare chefredaktören Olle Svenning.

I en ledarkörnika idag skriver Svenning en kritisk analys under rubriken ”Borgerlighetens gudfader – Bildt”.

Men Svenning passar också på att ge kollega Kadhammar en släng av sleven:

”En av landets ledande journalister skrev nyligen att han ”beundrar” Carl Bildt. Utrikesministern behöver sådana journalister”, skriver Svenning.

Realtid.se ringer därför upp Peter Kadhammar och frågar hur det känns att vara ena parten i en publicistisk catfight.

– Om det är en catfight så är det Svenning som står för jamandet. Jag ser mig mer som en journalistisk terrirer, säger Peter Kadhammar till Realtid.se.

ANNONS

Hur ser du på kritiken från Svenning?

– Det skiter väl jag i . Han får skriva vad han vill. Jag bryr mig inte om Olle Svenning blir indignerad och tycker att jag begår någon slags klassfärräderi.

– Min beundrar av Bildt bygger på irrationella känslor. Det är befriande med en politiker som går på tvärs.

Du har tidigare skrivit om din beundran för Nalin Pekgul, S. Vem ska hyllas i nästa artikel?

– Det berättar jag inte för dig. Den hyllningen kommer efter valet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS